Złoto Bałtyku
WTORKI O 21:00 OD 28 MARCA

Złoto Bałtyku

NOWY SEZON

Bałtycki sztorm przywiał kolejne wyzwania naszym bohaterom w nowym sezonie „Złota Bałtyku”!

Opis programu

Bałtycki sztorm przywiał kolejne wyzwania naszym bohaterom w nowym sezonie „Złota Bałtyku”! Już we wtorek, 28 marca o 21:00, zapraszamy na premierę nowego, piątego sezonu programu uwielbianego przez widzów HISTORY Channel. Pogoń za bursztynem nie była jeszcze tak ekscytująca – na naszych poszukiwaczy czekają kolejne wyzwania, piętrzą się przed nimi kolejne trudności, a rywalizacja jest coraz ostrzejsza – wszak wielbicieli bałtyckiego złota jest coraz więcej! 

https:\/\/historytv.pl//historytv.pl//www.youtube.com/watch?v=5tEmYLVYCbM

„Złoto Bałtyku” to program dokumentalny, odkrywający kulisy pracy osób związanych z branżą bursztynniczą. Pokazujemy, jak wygląda droga, którą musi przebyć bursztyn: od połowu czy wydobycia, przez obróbkę, na sprzedaży w formie wyrobu jubilerskiego bądź innego bursztynowego arcydzieła kończąc. Program przedstawia też sposoby pozyskiwania bursztynu. Realizowany jest w Gdańsku i okolicach, na Półwyspie Helskim oraz na Mierzei Wiślanej. Za produkcję odpowiedzialna jest ATM Grupa S.A, największe niezależne studio produkcyjne w Polsce. Producentką wykonawczą ze strony ATM jest Katarzyna Burzawa, producentką kreatywną – Dorota Danielak, a reżyserem – Sambor Wilk. Ze strony A+E Networks producentką kreatywną i merytoryczną jest Agnieszka Kubiak. Poprzednie sezony programu emitowano na 25 rynkach Europy środkowo-wschodniej, a losy bohaterów „Złota Bałtyku” śledziły tysiące widzów. 

– „Złoto Bałtyku” to prawdziwa perła w koronie telewizji HISTORY Channel. Tematyka programu jest mocno osadzona w naszych realiach, bo bursztyn kojarzy się z czymś „naszym”, jest związany z Polską. Z drugiej strony mamy wspaniałych, autentycznych bohaterów. Kombinacja tych dwóch elementów stworzyła format idealny. W tym sezonie pojawi się wiele nowych wątków, ale jak zawsze stawiamy na bohaterów, których widzowie pokochali od pierwszego odcinka naszej produkcji. – mówi Agnieszka Kubiak, dyrektorka ds. lokalnych produkcji i kreacji A+E Networks. 

– „Złoto Bałtyku” to serial dokumentalny, realizowany przez ATM Grupę S.A od ponad pięciu lat, wciąż z tymi samymi emocjami i ogromną ciekawością tego, co nas spotka. Jedyne, co jest pewne i powtarzalne, gdy jedziemy na zdjęcia, to to, że nasi bohaterowie znów zaskoczą pomysłami, zapałem i pasją. Ich energia staje się energią naszej ekipy. Nie wyobrażamy sobie zimowego sezonu bez nocnych poszukiwań bursztynu na plaży, rozświetlonej światłami UV. W fioletowej poświacie wszystko wygląda magicznie i nawet mróz, czy zalane morską wodą gumiaki (nieodłączny i podstawowy sprzęt zdjęciowy), nie zniechęcają naszych operatorów przed zaglądaniem z kamerą do kaszorków Tomka i Herkulesa. Tak dla nich, jak i dla nas, złote bryłki bursztynu są skarbem. Jestem przekonana, że niezwykłe rzeźby i wyroby powstające ze Złota Bałtyku – w tym sezonie będzie to między innymi hełm spartański, trójząb Neptuna czy ogromna Arka Przymierza – wzbudzą wielki podziw. Podczas połowów szypra Benedykta, zmagań ekipy Krzysztofa z błotem i śniegiem, czy podmorskich spacerów Przemka, Złoto Bałtyku lśni wyjątkowo. Uważajcie, „bursztynowa gorączka” może dopaść każdego. – komentuje Dorota Danielak, producentka kreatywna „Złoto Bałtyku” z ramienia ATM Grupy SA, producenta programu. 

5 sezon „Złota Bałtyku” to nie lada wyzwanie dla naszych bohaterów. Tomasz otrzymuje spore zamówienie z Nowego Jorku, konstruuje bursztynowy hełm spartański i pracuje z Arturem nad, jak mówi: „największym dziełem swojego życia” – Arką Przymierza. Oczywiście, gdy miną sztormy, zabierze nas również na poszukiwanie bursztynów w świetle UV na magicznej bałtyckiej plaży. Wśród jego towarzyszy nie zabraknie Herkulesa, pojawi się też Sylwia, która jest pisarką i przygotowuje książkę o człowieku z bursztynu, czyli o Tomku. 

Krzysiek mierzy się z wieloma przeciwnościami. Ponieważ miał w poprzednim sezonie problemy zdrowotne związane z kręgosłupem, musi trochę odpuścić i przekazać rządy… No właśnie, komu? Czy ekipa Krzysztofa z nowym kierownikiem poradzi sobie przy płukaniu bursztynu? Nie będzie łatwo. Sprzęt się psuje, pogoda szwankuje, a bursztyn jest kapryśny i nie zawsze jest tam, gdzie się go szuka. Krzysiek natomiast musi pomóc Marcie, która rozwija swoją działalność jubilerską, oczywiście – opartą głównie o Złoto Bałtyku.  

Benedykt z Małgorzatą, pomimo coraz częściej nieudanych połowów, po raz kolejny wypływają kutrem na Bałtyk i razem z nowymi załogantami liczą i na rybę i na zaplątany w sieciach bursztyn. Artur postanawia zrobić trójząb Neptuna, a żeby nie było łatwo, wykuje go z żelaza uzyskanego z drobniutkich ziaren magnetytu, zebranych na trójmiejskich plażach.  

W wytapianiu żelaza pomoże mu Patryk – kowal i twórca noży. Przemek, razem z kolegami nurkami, postanawia poszukać bursztynów na bałtyckim dnie przy pomocy drona, tym razem podwodnego.   

Nie zabraknie emocji, nerwów, radości i przede wszystkim bursztynowej adrenaliny w trakcie poszukiwań Złota Bałtyku. Zobaczycie niezwykłe bursztynowe dzieła i piękne okazy tego organicznego minerału. Poznacie nowych bohaterów i przeżyjecie z nimi fascynujące przygody – na lądzie i na wodzie, w dzień i w nocy!

Zobacz także