Bombowiec B17
Długość odcinka: 60 minut

Bombowiec B17

Duch z bagien

23 lutego 1942 roku podziurawiony kulami amerykański bombowiec B-17E rozbił się na bagnach w Papui Nowej Gwinei. "Duch z bagien" opowiada o próbie odzyskania samolotu.

Opis programu

„Bombowiec B-17” to wciągający program, który przenosi nas w sam środek tajemniczej i pełnej emocji podróży w czasy II wojny światowej. Ta opowieść skupia się na jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii lotnictwa – zaginięciu bombowca B-17, który po pierwszym poważnym amerykańskim ataku lotniczym został postrzelony i rozbił się w odległym, trudno dostępnym zakątku Ziemi. 

Znalezienie tego samolotu, nazwanego „duchem z bagien”, stało się obsesją historyka i eksperta lotnictwa, Freda Hagena. Czy jego determinacja, pasja i wiedza doprowadzą go do odnalezienia i odzyskania bombowca, który przez ponad pół wieku pozostawał ukryty w mrocznym zapomnieniu? 

Fred Hagen wyrusza na pełną niebezpieczeństw ekspedycję w poszukiwaniu zaginionego B-17. Przezwyciężając trudności terenowe i klimatyczne, zdeterminowany historyk dociera do odległego miejsca, gdzie historia i tajemnica splatają się wokół rozbitego samolotu. Jego misja to nie tylko odnalezienie wraku, ale także odkrycie prawdy, która kryje się za tym tragicznym wydarzeniem. 

Podczas poszukiwań Fred Hagen odkrywa szczątki przeszłości – fragmenty samolotu, osobiste przedmioty załogi, a także wspomnienia i relacje świadków tamtych czasów. Te znaleziska przywołują ducha bohaterstwa, poświęcenia i determinacji tych, którzy służyli w czasie wojny. Historia B-17 staje się nie tylko opowieścią o pojedynczym samolocie, ale również symbolem odwagi i poświęcenia, które towarzyszyły amerykańskim siłom powietrznym podczas II wojny światowej. 

W programie towarzyszymy Fredowi Hagenowi w jego emocjonującej i niebezpiecznej podróży. Widzimy, jak jego pasja i oddanie prowadzą go przez trudne wyzwania terenowe, ale także pozwalają mu odkryć wewnętrzną siłę i determinację, które są niezbędne w obliczu trudności. 

„Bombowiec B-17” to historia o odwadze, poświęceniu i odkrywaniu naszych związanych z przeszłością korzeni. To program, który przykuwa uwagę, emocjonuje i skłania do refleksji nad tym, jak ważna jest pamięć i szacunek dla tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolności i pokoju. 

Zobacz także