TOP 6 niesamowitych miejsc na Dolnym Śląsku

Fot. Przykuta/Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

1/ Góry Sowie, Sudety, kompleks Riese

Jedno z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć III Rzeszy podczas II wojny światowej, którego pozostałości wciąż można znaleźć podczas spaceru w sudeckich lasach.

Fot. Wisniowy/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

2/ Kościół Pokoju w Świdnicy 

Wpisany na światową listę Unesco. To świątynia, która miała upokorzyć ewangelików. Kazano zbudować ją bez użycia kamienia i żelaza, nie mogła posiadać wieży, ani zegara. Zbudowana w rok z drewna i trzciny. Mimo że miała upaść, trwa już blisko 350 lat.

Jakub Hałun/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

3/ Zamek Książ

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Posiada gigantyczny system podziemnych kondygnacji zbudowany przez hitlerowców. To monumentalna bryła usytuowana na skale – wciąż owiana jest tajemnicą, a mnóstwo zakamarków jeszcze czeka na odkrycie.

Andrzej Otrębski/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

4/ Kopalnia złota w Złotym Stoku

Wydobywano tutaj złoto już ok. 2 tys. lat p.n.e. Wydrążono do tej pory ok. 300 km sztolni, szybów, chodników, rozmieszczonych na 21 poziomach. Pierwszy zapis o prowadzonych tutaj pracach górniczych pochodzi z 1273 r. W czasie II wojny światowej była to hitlerowska skrytka na zrabowane dzieła sztuki i złoto. 

Fot. Farfalla87 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

5/ Miasto Jelenia-Góra i kotlina Jeleniogórska z Zamkiem Czocha i pałacami

Tutaj czas zatrzymał się w miejscu. Największy podziemny schron Dolnego Śląska zbudowany przez III Rzeszę pod Wzgórzem Kościuszki przenosi w czasie i stwarza niezapomniane wrażenie.

Barbara Maliszewska/Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

6/ Zamek Grodno

Średniowieczny zamek na skale, nad Jeziorem Bystrzyckim, którego mury przetrwały 700 lat historii. Jezioro powstało na terenie dawnej wsi, która została zalana przez wodę – jak mówi Łukasz Kazek: jest to ewenement na skalę Europy.