TOP 5 skarbów Dolnego Śląska

- Mumia Karla Abrahama von Zedlitza
W 2010 roku odkryto w Walimiu mumię barona pruskiego, twórcy egzaminu maturalnego i ministra Fryderyka Wielkiego – króla Prus. Jego ciało i miejsce spoczynku zachowało się w idealnym stanie – baron ma brwi, rzęsy, zmarszczki, a szaty, obicia trumny, poduszki pod głową zdają się być nietknięte przez czas.
2. XV-wieczne monety i rękopisy z Lubania
Pierwszy skarb to ok. 40 monet, w tym kilka złotych. W lutym 2019 roku okazało się, że to złote dukaty Zygmunta Luksemburskiego i grosze praskie z I poł. XV wieku i rękopisy i XVII-wieczne rękopisy
3. Średniowieczne brakteaty z Wałbrzycha
Pies Kajtuś odkopał w tym roku w Wałbrzychu średniowieczne monety zakopane w niezniszczonym glinianym garku. Badania wskazują, że brakteaty pochodzą z połowy XIII wieku z warsztatów brandenburskich, saksońskich i śląskich. Według oceny archeologów jest to największe znalezisko tego typu na Dolnym Śląsku od 100 lat.
4. Szczelina jeleniogórska
Legendarny skarbiec III Rzeszy. Badacze uważają, że był to gigantyczny schowek, w którym ukryto nie tylko Jaja Fabergé, ale także kindżały zdobione srebrem, złotem i diamentami, worki z perłami, monety z okresu Cesarstwa Rzymskiego, biżuteria i zgrabione złoto.

5. Skarb Tysiąclecia ze Środy Śląskiej
W 1985 r., 8 czerwca, podczas prac na terenie starego miasta, robotnicy odkryli gliniane naczynia, w których znaleziono najpierw 400, a następnie kolejnych 3,5 tys. srebrnych monet o łącznej wadze 12,5 kg. Wydobyto stamtąd również korony i insygnia królewskie wysadzane drogocennymi kamieniami.