Aukcja Herstory-2023
2024 2023
Telewizja HISTORY i Dom Aukcyjny DES
A Unicum w ramach współpracy przy projekcie Herstory organizują wyjątkową aukcję charytatywną, z której dochody zostaną przeznaczone na budowę pierwszego w Polsce Muzeum Historii Kobiet. 17 artystek stworzyło dzieła inspirowane bohaterkami akcji Herstory specjalnie na to wydarzenie, co tylko podkreśla wyjątkowy charakter aukcji. Aukcja odbędzie się 18 listopada 2023 roku w siedzibie DESA Unicum. Dzieła można licytować także online. Aukcja internetowa dostępna jest pod tym linkiem: https://historytv.pl//historytv.pl//desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/herstory-aukcja-charytatwyna-na-rzecz-fundacji-muzeum-historii/
Natalia Bażowska (ur. 1980)
inspiracja całym projektem
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2012 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa dr. hab. prof. ASP Andrzeja Tobisa. Stypendystka MKiDN i Marszałka Województwa Śląskiego w 2011 roku oraz programu stypendialnego dla młodych artystów organizowanego przez BMW Group Polska oraz Fundację Bęc Zmiana – BMW/ART/TRANSFORMY w 2012 roku. Zgłoszona do Paszportów „Polityki” w latach 2016 i 2013. Główną fascynacją Bażowskiej jest koncepcja życia jako takiego i od 1998 roku wszystkie jej działania krążą wokół tego zagadnienia. W latach 1999-2005 studiowała medycynę na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. W roku 2007 podjęła studia doktoranckie przy Katedrze Psychiatrii i malarstwa na Katowickiej ASP. Przez kilka lat jej praca naukowa przeplatała się z twórczością wzajemnie się uzupełniając. W 2010 roku obroniła doktorat powiązany z obiema dziedzinami. Od 2011 w swojej twórczości bada zależności między życiem a sztuką. Od początku Bażowska wykorzystywała różne media zarówno instalacje, rzeźbę, video czy malarstwo i rysunek. Jej prace są analizą relacji społecznych oraz międzygatunkowych. Kwestionuje ich interpretacje i analizuje koncepcję doświadczenia bycia człowiekiem i egzystencji.
Katarzyna Chmiel / KATE HOPE (ur. 1988)
Bohaterka: Zofia Stryjeńska
Absolwentka Politechniki Łódzkiej na kierunku Wzornictwa.
W swojej pracy kieruje się mottem „Normalność jest utwardzoną droga – wygodnie jest po niej chodzić, ale nie rosną na niej żadne kwiaty”. Cykl „Forma Fizyczna” to manifest energii, koloru, wolności, to wyjście poza ramy szarej rzeczywistości. „Forma Fizyczna” to kobieta, która nie jest idealna, posiada ogrom emocji, rozterek, smutku, radości, ekspresji. Idzie przez życie dumnie pomimo trudności, jest silna i nie boi się przeciwności. Jej celem jest oddziaływanie na odbiorcę przez kolor i uaktywnienie w nim wachlarza emocji. Impulsem do powstania „Formy Fizycznej” są doświadczenia i przeżycia artystki. Wieloletni kontakt z rysunkiem architektonicznym i technicznym zapoczątkował drogę, której efektem jest wyjście poza sztywne ramy i stworzenie niczym nieskrępowanej kreatywnej i wolnej wizji. W swojej twórczości artystka inspiruje się formami geometrycznymi, które odnajduje w modzie lat 80/90, pokazach haute couture, architekturze, muzyce oraz otaczającej przestrzeni. Inspiracją dla artystki są również historie kobiet i ich sylwetki, które przedstawia w cyklu „Forma Fizyczna-Muzy”. Obrazy z cyklu „Forma Fizyczna” znajdują się w zbiorach kolekcjonerów w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych
Iwona Demko (ur. 1974)
Bohaterka: Tamara Łempicka
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby, gdzie pracuje od 2008 roku. Obroniła tytuł doktory sztuk plastycznych rozprawą pt. „Waginatyzm” oraz pracą rzeźbiarską „Kaplica Waginy”, a w 2016 otrzymała tytuł doktory habilitowanej. Była kuratorką wystaw feministycznych „Krzątaczki”, „HERstoria sztuki”, „Gastronomki”. Tworzy obiekty, instalacje, prace site-specific, wideo, prace w przestrzeni Internetu. Praktykuje sztukę partycypacyjną, empatię herstoryczną, działania postartystyczne.
Aleksandra Kujawska (ur. 1976)
Bohaterka: Maria Curie-Skłodowska
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach o profilu szkło artystyczne w pracowni Władysława Czyszczonia. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, dyplom na Wydziale Dziennikarstwa pod kierunkiem prof. Stanisława Lato. Absolwentka studiów magisterskich, podyplomowych i doktoranckich Katedry Szkła, Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Magisterium obroniła w pracowni Szkła użytkowego pod kierunkiem profesora Kazimierza Pawlaka. Później podjęła studia podyplomowe: Szkło w architekturze – specjalizacja witraż pod opieką profesora Ryszarda Więckowskiego. Następnie ukończyła Międzywydziałowe Studia Doktoranckie Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Obecnie artystka przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej. Wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni i Poznaniu. Zdobywczyni nagród m.in.: 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Szkła: „Szklana Improwizacja”, 1 miejsce – Diament Meblarstwa, laureatka „Must Have 2020” Łodź Design, laureatka „Must Have 2021” Łódź Design Festiwal, Finalistka Konkursu „Dobry Wzór 2021” Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, laureatka – wyróżnienie specjalne Międzynarodowego Konkursu „Design Educated” 2021 w Niemczech.
Natalia Fundowicz (ur. 1991)
Bohaterka: Maria Kwaśniewska
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Brinckena oraz pracowni rysunku prowadzonej przez dr. Rafała Borcza. W Roku 2014-2016 otrzymała stypendium Rektora dla najlepszych studentów. W swoich pracach artystka korzysta z bogatego zasobu różnych technik i sposobów ekspresji. Na obrazach prezentuje ślady po swojej podróży ku afirmacji życia. Afirmacji natury, kobiecości, ciała, macierzyństwa. To, co widzi, osadza na płaszczyznach z delikatnością i lekkością intensywnych, choć akwarelowych kolorów, starając się przy tym nie odbierać im ruchu. Na płótnach i na ścianach artystka tworzy mapy umieszczonych w stanie nieważkości barwnych znaków i metaforycznych form. Forma, o jakiej myśli i której poszukuje artystka, musi być, symulacją wewnętrznego przeżycia, jego synestezyjnym kształtem, który określa zamysł, kształtujący go następnie w dzieło. Dla Natalii Fundowicz ważny jest również sam proces tworzenia oraz jego nieoczywistość. Podejmowanie niektórych decyzji trwa godziny, dni, niektórych zaledwie sekundy, uzależniając końcowy efekt od gestu, chwilowego wybuchu. Jednakowoż raz podjęta decyzja, pozostaje na zawsze, nie da się jej przemalować, zmyć, poprawić. Tym charakteryzuje się technika wodna, której używa.
Maja Janczar (ur. 1995)
Bohaterka: Wanda Rutkiewicz
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie gdzie zrealizowała dyplom w pracowniach Jarosława Modzelewskiego i Jana Mioduszewskiego. Zajmuje się tworzeniem obrazów i obiektów, które podejmują temat wspólnoty wykluczającej rozgrywającej się często w polskich przestrzeniach domowych. Pracuje w zespole latającej galerii Sen o końcu. Wyróżniona na 45. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”, finalistka 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Stypendystka Ministra Kultury, Sportu i Dziedzictwa Narodowego.
Katarzyna Garstka (ur. 1977)
bohaterka: Helena Modrzejewska
Artystka o podwójnym, czesko-polskim obywatelstwie. Malarka i motiondesignerka tworząca również w przestrzeni cyfrowej oraz VR (virtual reality). Jej życie i twórczość rozpięte są między Warszawą a Ostravą, a ta geograficzna dwoistość i graniczność stają się również tematem i kontekstem jej sztuki. Edukację artystyczną rozpoczęła w czeskiej Ostrawie, gdzie w 1996 roku ukończyła średnią szkołę plastyczną. W 2004 obroniła dyplom magisterski z malarstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka. W latach 1997-2002 studiowała na wydziale malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk (European Academy of Arts) w Warszawie. Jej styl łączy tradycyjne malarstwo z najnowszymi technikami animacji. Często stosuje średniowieczną technikę malowania laserunkami, ale z wykorzystaniem współczesnych barwników. Czerpie z tradycji klasycznego malarstwa portretowego i pejzażowego, ale pogłębia je o psychologiczną hipotezę, w wyniku czego portret staje się w istocie manifestacją marzeń, snów i fantazji malowanych postaci. Bohaterami jej obrazów są przeważnie poddawane malarskiej psychoanalizie kobiety, które wspólnie tworzą przekonującą narrację herstory. Abstrakcyjna struktura i surrealistyczny pejzaż stapiają się z postacią, tworząc nieoczywiste tropy do jej interpretacji. Wszystko po to, żeby dotrzeć do esencji osobowości.
Anna Grzymała (ur. 1997)
Bohaterka: Maria Czaplicka
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Działa w grupie artystycznej “Dwie Osoby”, którą współtworzy z Julią Woronowicz. Autorka zbioru współczesnych baśni pod tytułem “Baśnie Ursynowskie”. Laureatka Nagrody Inicjatywy Entry. Zdobywczyni wyróżnień od redakcji “NN6T” i “Contemporary Lynx” oraz firmy “Royal Talens” w 10. edycji konkursu malarskiego Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Finalistka 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, laureatka nagrody w postaci rezydencji w Międzynarodowym Laboratorium Kultury Sokołowsko.
Roksana Kularska-Król (ur. 1982)
Bohaterka: Krystyna Skarbek
Dr sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajmuje się malarstwem, fotografią, wideo oraz ilustracją. Tworzy także projekcje do spektakli teatralnych. W swoich pracach porusza wątki związane z kobiecością. Inspiruje ją archetyp Wielkiej Matki. Stworzyła postać Królowej Nocy łączącą przeciwieństwa: super-bohaterkę i anty-bohaterkę w jednym.
W 2007 roku otrzymała nominację do nagrody na najlepszy dyplom roku ASP w Łodzi. W roku 2014 i 2022 otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Łodzi. Otrzymała dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017, 2020). Członkini grupy artystek Frakcja oraz Stowarzyszenia Sztuka i Dokumentacja.
Wraz z mężem Sebastianem tworzy duet artystyczny robosexi. Obszary ich działań to: obiekt, instalacja, wideo i performance.
Anna Mamica (ur. 1994)
Bohaterka: Izabela Czartoryska
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej twórczość skupia się na przedstawieniach motywu kobiety. Badając miejsce kobiety w kulturze i sztuce artystka eksploruje wizerunki kobiet na przestrzeni wieków. Inspirują ją wątki zaczerpnięte z historii malarstwa oraz współczesne trendy kultury popularnej. Można powiedzieć, że twórczość Anny Mamicy jest reinterpretacją prerafaelickiej kompilacji naturalizmu i archaizmu. Wierne i skrupulatne odtworzenie rzeczywistości łączy się w jej obrazach z fantastyką zdarzeń i kreowanych postaci. Połączenie figuracji z geometryzacją definiuje jej własny, unikalny i rozpoznawalny styl. Sztuka Anny Mamicy wyraża fascynację artystki kobiecym pięknem i majestatem.
Martyna Ścibior (ur. 1985)
Bohaterka: Marta Karczewicz
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku Sztuka Mediów. Dyplom „Etapy” zrealizowała w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza i dr Pawła Susida w 2012 , aneks do dyplomu pt. „Psssy” w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki. W 2013 roku zamieniła farby na resztki lakierów do paznokci. Lakiery może Artystce przekazać każdy. Jej abstrakcyjne malarstwo składające się z powtarzanego gestu nakładania lakieru na płótno, jakby na paznokcie, nawiązuje do dziergania, szydełkowania, czy wyszywania, do powtarzalnych, wymagających cierpliwości czynności wykonywanych zwyczajowo przez kobiety. Martyna Ścibior jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014, 2020), laureatką Konkursu Gepperta (Wrocław 2013), Promocji Młodych (Legnica 2012), finalistką Talentów Trójki (Warszawa 2014). Jej prace znajdują się w kolekcjach PKO Banku Polskiego, Hotelu Europejskiego, Fundacji Rodziny Staraków.
ANNA HALAREWICZ (1983)
Bohaterka: Anna Henryka Pustowójtówna
Ceniona polska ilustratorka i malarka. Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, mieszka i tworzy w Warszawie. Wystawiała swoje prace na wielu wystawach w Polsce i za granicą m. in. w Paryżu, Mediolanie i Londynie. Specjalizuje się w ilustracji mody. Jej drugą obok ilustracji modowej pasją jest malarstwo wielkoformatowe i tradycyjne techniki graficzne. W tworzonych przez nią portretach i sylwetkach dominuje kobiecość: silna, sensualna, mroczna, nieokiełznana.
Malwina Konopacka (ur. 1982)
Ilustratorka i projektantka. Studiowała Wzornictwo Przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz ilustrację na Universität der Künste w Berlinie. W 2014 roku Ilustracje przeniosła na obiekty ceramiczne, tworząc pierwszy projekt OKO, którego premiera odbyła się podczas Designers Week w Tokio (2014). Od tamtej pory rodzina ceramicznych, ręcznie malowanych przedmiotów takich jak wazony, patery i talerze stopniowo się powiększa. Obiekty OKO, Teresa, Irena, Nana, Aniela, Aniela Mini i UCHO tworzą ceramiczną Rodzinę OKO. Przedmioty Konopackiej znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz w kolekcji designu Muzeum Narodowego w Krakowie.
Patrycja Nurkan (ur. 1988)
Bohaterka: Ludwika Maria Gonzaga
Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz Wydziału Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się malarstwem olejnym i drukiem eksperymentalnym. Interesuje ją to, co powszechne, oczywiste. Media społecznościowe są częścią życia większości ludzi na świecie, publikowanie prywatnych zdjęć jest normą, nieodłącznym elementem życia społecznego. Zwykłe zdjęcie może kryć w sobie niesamowity przekaz. To dla artystki skarbiec informacji i inspiracji. Cyklami obrazów pt. „SELFIES” i „ BODY” chce zwrócić uwagę na znaczenie malarstwa, które nawet w dzisiejszych czasach, przepełnionych technologią i szybkością wymiany informacji, ma możliwości, by komunikować rzeczy ważne. Emocje, informacje, historie – wszystko zawarte w plamie farby.
Agata Nowicka
Bohaterka: Maria Zakrzewska, Ilustracja pochodzi z książki „W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki” wyd. Polska Akademia Nauk (2022)
Ilustratorka i rysowniczka komiksowa, autorka plakatów i okładek do książek. Rysowała między innymi dla Wysokich Obcasów, PANI i VOGUE, a także dla The New Yorker, TIME i The New York Times. Jej prace pojawiły się w American Illustration Book, Communication Arts Annual i TASCHEN Illustration Now!. Współpracowała jako kuratorka między innymi przy tworzeniu wystaw ILUSTRACJA PL 2010 i 2012, Where I Come From na berlińskim festiwalu Illustrative oraz Malarze Ilustracji w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Alex Urban (ur. 1978)
Bohaterka: Aleksandra Piłsudska
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Podstawowymi mediami Urban są malarstwo, rzeźba i fotografia. Wrocławska artystka ze sporą dezynwolturą podchodzi do podejmowanych w swoich pracach tematów cielesności, seksualności czy religii, pozwalając sobie niejednokrotnie na niewybredne skojarzenia czy wulgarne żarty. Jej prace pełne są osobliwych postaci i fantomów, które trudno jednoznacznie interpretować. Urban tworząc swoje charakterystyczne uniwersum z umiłowaniem posługuje się konwencją kiczu i odwołuje się do strefy sacrum. Stosowana wielokrotnie przez artystkę jaskrawa paleta barw odrealnia, wydawałoby się, banalnie proste sytuacje, które rozgrywają się na jej płótnach. Wyraziste kolory, przeniesione z wyobrażeń świata popkultury, nabierają w pracach Alex Urban toksycznego charakteru.
Anna Helena Szymborska (ur. 1982)
Bohaterka: Elżbieta Zawacka
Polska ilustratorka, rysowniczka komiksów, okładek, oraz postaci do gier. Absolwentka Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ogromną część jej zainteresowań stanowią psychologia głębi, mitologia, baśń, horror oraz fantastyka, a odzwierciedlenie tych motywów przebija przez całą jej twórczość. Jej prace były wielokrotnie publikowane i wystawiane w kraju oraz za granicą