Polscy Bohaterowie Wojenni

SPIS ODCINKÓW
Dowiedz się więcej o odcinkach programu
ARTYKUŁY

Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Polscy Bohaterowie Wojenni

Polscy Bohaterowie Wojenni

W najmroczniejszych czasach w historii ludzkości zwykli ludzie dokonują niezwykłych rzeczy w obronie swojej rodziny, ojczyzny i stylu życia. Owi bohaterowie obojga płci często działają potajemnie i na obrzeżach historii, a ich niewiarygodne wyczyny zostają zapomniane, najwyższa więc pora, by je przypomnieć.

Przenosimy się w czasie do Polski lat II wojny światowej, kiedy to Polacy z najróżniejszych środowisk, od sławnych żołnierzy po gospodynie domowe, zmuszeni byli przeistoczyć się w bojowników o wolność, szpiegów i łamaczy szyfrów, toczących z nazistami walkę na śmierć i życie. Lata przemilczeń, komunistycznej cenzury i propagandy sprawiły, że dopiero teraz szersza publiczność poznaje wiele takich niesamowitych historii nieprawdopodobnego heroizmu i poświęcenia.

Ich bohaterowie wykazali się niezwykłą odwagą mimo grożącej im na każdym kroku śmierci. Witold Pilecki wykonał misję szpiegowską w Auschwitz, by odkryć straszliwą prawdę o tym hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Genialni polscy kryptoanalitycy utorowali aliantom drogę do złamania kodu niemieckiej Enigmy. Krystyna Skarbek została jednym z najcenniejszych szpiegów brytyjskiego Wydziału Operacji Specjalnych. Podziemna organizacja „Żegota” wraz z tysiącami innych Polaków pomagała ratować i ukrywać Żydów z gett na terenie okupowanej Polski. Cichociemni, czyli polscy żołnierze sił specjalnych, prowadzili tajne operacje w kraju i wspomagali warszawskich powstańców w 1944 roku.

W cyklu pięciu filmów dokumentalnych, wykorzystujących m.in. rozmowy z nielicznymi żyjącymi jeszcze świadkami oraz niedawno odtajnione archiwalia, autorzy przybliżają widzom postaci polskich bohaterów wojennych.

Emisja

Sobota 21:50

Gdzie nas znajdziecie?

Cyfrowy Polsat: 147
nc+: 84
TOYA : 357

HISTORY patronem gry Kozacy 3

HISTORY patronem gry Kozacy 3

Reality Hacker: Potęga umysłu

Reality Hacker: Potęga umysłu

Amerykańscy zbieracze

Co znajdą tym razem?

Wojny magazynowe

Dołącz do nas i oglądaj nową serię "Wojen magazynowych"!

LICYTUJ Z NAMI

Wojny magazynowe: Teksas

Jakie skarby kryją w sobie magazyny Teksasu? Oglądaj!

WIĘCEJ INFORMACJI

Polowanie na Hitlera

Premiera 10 listopada o 22:00!

WIĘCEJ INFORMACJI