Ruch oporu w Europie 1939-1945

Ruch oporu w Europie 1939-1945

Książka Ruch oporu w Europie 1939-1945, pod redakcją Philipa Cooke’a i Bena H. Shepherda pokazuje, jak rozwijał się i jakimi metodami posługiwał się ruch oporu w Europie, na terenach zajętych przez państwa Osi, wśród których prym wiodły Niemcy. Walka z okupantem przybierała różne formy – odmowę współpracy 
i dezinformację, sabotaż, szpiegowanie, działania zbrojne, aż po wojnę partyzancką na wielką skalę - i do dzisiaj stanowi ważny element tożsamości wielu narodów europejskich. Przez ponad trzydzieści lat nikt nie podjął się jednak zadania pokazania czytelnikom całościowego, a zarazem szczegółowego obrazu europejskiego ruchu oporu, jego składu, sposobu działania i rezultatów od Skandynawii po Grecję i od Francji po Rosję. Obszerny wstęp, napisany przez Philipa Cooke’a i Bena H. Shepherda zwraca uwagę na liczne cechy wspólne oraz różnice partyzantek funkcjonujących w Europie czasów II wojny światowej. Eksperci, których prace składają się na publikację zawarli również informacje o skuteczności poszczególnych grup wraz z opisem sposobów reagowania na nie przez Państwa Osi.
 
 
Philip Cooke jest profesorem historii i kultury Włoch na Strathclyde University. Specjalizuje się we włoskiej historii oraz kulturze XX wieku. Jest autorem wielu książek oraz artykułów na temat włoskiego ruchu oporu i jego długoterminowego oddziaływania, m.in. The Legacy of the Italian Resistance (Nowy Jork, Palgrave 2011). 
 
Ben H. Shepherd jest profesorem nadzwyczajnym historii na Glasgow Caledonian University. Specjalizuje się w wojskowej historii Niemiec i Austrii pierwszej połowy XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem kwestii początków i sposobu prowadzenia wojny przeciwpartyzanckiej.
 

HISTORY patronem gry Kozacy 3

HISTORY patronem gry Kozacy 3

Reality Hacker: Potęga umysłu

Reality Hacker: Potęga umysłu

Amerykańscy zbieracze

Co znajdą tym razem?

Wojny magazynowe

Dołącz do nas i oglądaj nową serię "Wojen magazynowych"!

LICYTUJ Z NAMI

Wojny magazynowe: Teksas

Jakie skarby kryją w sobie magazyny Teksasu? Oglądaj!

WIĘCEJ INFORMACJI

Polowanie na Hitlera

Premiera 10 listopada o 22:00!

WIĘCEJ INFORMACJI