Lądowanie w Normandii: zaginione filmy

SPIS ODCINKÓW
Dowiedz się więcej o odcinkach programu

Lądowanie w Normandii: zaginione filmy

Lądowanie w Normandii: zaginione filmy

Program specjalny poświęcony najbardziej skomplikowanej operacji wojskowej w czasie II wojny światowej.

Z okazji 70. rocznicy słynnej bitwy (czerwiec 2014) zapraszamy na „Lądowanie w Normandii: zaginione filmy” – program dokumentalny, na który złożą się niedawno odnalezione kolorowe materiały archiwalne, w znacznej części nigdy jeszcze nie pokazywane. Po raz pierwszy widzowie będą mogli zobaczyć w jakości HD autentyczny zapis filmowy największego w historii desantu morskiego: 5000 alianckich okrętów i 160 tysięcy żołnierzy lądujących na 80-kilometrowym odcinku wybrzeża Normandii.

Lądowanie w Normandii, które nazwano „Dniem D”, bynajmniej nie trwało jeden dzień. Przez cały tydzień po 6 czerwca rezultat operacji wisiał na włosku, a atakujący na zmianę posuwali się do przodu i zmuszeni byli się wycofywać. Szacuje się, że w toczonych w tym okresie walkach zginęło 10 tys. ludzi. Kiedy alianci wdzierali się w głąb lądu, odbijając kolejne francuskie miejscowości okupowane przez hitlerowców, wszyscy mieli świadomość, że wynik tych zmagań zadecyduje o tym, jak zakończy się wojna.

„Lądowanie w Normandii: zaginione filmy” pokazuje ten brzemienny w skutki tydzień poprzez osobiste relacje żołnierzy walczących po obu stronach, koncentrując się na trzech jednostkach: amerykańskiej 1. dywizji na plaży Omaha, amerykańskim 507. pułku piechoty spadochronowej oraz niemieckiej 352. dywizji. „Lądowanie w Normandii: zaginione filmy” to historia opowiedziana w pierwszej osobie słowami tych, którzy tam byli. Aktorzy czytają wspomnienia żołnierzy, ustne relacje i wywiady udzielone bezpośrednio po walce – od głównodowodzących, takich jak Eisenhower, Rommel Omar Bradley czy Adolf Hitler, po zwykłych żołnierzy, zarówno amerykańskich, jak i niemieckich, którzy walczyli i ginęli w tej jednej z najkrwawszych bitew w historii.

 

 

 

Gdzie nas znajdziecie?

Cyfrowy Polsat: 147
nc+: 84
TOYA : 357

HISTORY patronem gry Kozacy 3

HISTORY patronem gry Kozacy 3

Reality Hacker: Potęga umysłu

Reality Hacker: Potęga umysłu

Amerykańscy zbieracze

Co znajdą tym razem?

Wojny magazynowe

Dołącz do nas i oglądaj nową serię "Wojen magazynowych"!

LICYTUJ Z NAMI

Wojny magazynowe: Teksas

Jakie skarby kryją w sobie magazyny Teksasu? Oglądaj!

WIĘCEJ INFORMACJI

Polowanie na Hitlera

Premiera 10 listopada o 22:00!

WIĘCEJ INFORMACJI