PREMIERA 11 stycznia 2015: Cuda odszyfrowane

Miliony ludzi na całym świecie wierzą w cuda: boskie proroctwa, objawienia, cudowne uzdrowienia, magiczne relikwie, opętanie przez złe duchy, a nawet wizyty w zaświatach.

Czy te wszystkie doznania i przekonania można wyjaśnić naukowo? W „Cudach odszyfrowanych” wędrujemy po czterech kontynentach, poznając ludzi, którzy osobiście doświadczyli cudów. Naukowcy i sceptycy badają dowody i proponują alternatywne wytłumaczenia.

Nawet dla największych niedowiarków są to fascynujące historie o nadziei, marzeniach, potędze wiary, zwycięstwie nad chorobą, a przede wszystkim o tym, jak ludzie próbują nadać sens światu wokół siebie.


Cuda odszyfrowane - pastor Todd Bentley uzdrowiciel w Duchu Świętym


Podróżujący po Ameryce uzdrowiciel w tatuażach wierzy, że potrafi przesyłać moc Ducha Świętego i uzdrowić chorego. Czy naprawdę ma cudowną moc, czy tylko wykorzystuje chorych i zdesperowanych?


Cuda odszyfrowane - pastor Jamie Coots i jego jadowite węże

Zielonoświątkowcy z wiejskich terenów w Kentucky wierzą, że Bóg chroni ich od śmiercionośnych węży, ognia, a nawet trucizn. Czy te cuda są prawdziwe, czy to tylko sztuczka teatralna? Poskramiacze wężów i psychologowie prowadzą śledztwo w tej sprawie.


Cuda odszyfrowane - Joe Coleman, mistyk, któremu ukazuje się Matka Boska

W Irlandii na oczach tysięcy widzów pojawia się w chmurach postać Dziewicy Maryi. Czy to przykład masowej histerii, czy też owo niesamowite nagranie dowodzi, że cuda istnieją?


Cuda odszyfrowane - przepowiednie i objawienia

Niektóre przepowiednie zdumiewają swoją trafnością. Kobiety twierdzą, że Święta Madonna przemówiła do nich w związku z zamachami z 11 września 2001 roku. Wizja była bardzo rzeczywista, kobiety mówią, że czuły się jakby oglądały film dokumentalny. Przepowiednia ta została opisana we włoskiej prasie 6 lat przed zamachami. Niektórzy uznali to za dowód na umiejętność przewidywania przyszłości kobiet. Dziś do wróżbitek przybywają setki wiernych. Czekają na znak od Matki Boskiej.

Streszczenia odcinków

Poskramiacze wężów, cudowna Madonna i egzorcyzmy szamana

Zielonoświątkowcy z wiejskich terenów w Kentucky wierzą, że Bóg chroni ich od śmiercionośnych węży, ognia, a nawet trucizn. Czy te cuda są prawdziwe, czy to tylko sztuczka teatralna? Poskramiacze wężów i psychologowie prowadzą śledztwo w tej sprawie. W Polsce młoda matka prosi ducha zmarłego papieża i cudowny obraz o uleczenie jej chorego dziecka. Czy wiara ma moc uzdrawiania, czy to tylko kwestia złej diagnozy i efektu placebo? A w Mexico City kobieta, która wierzy że jest opętana przez demony, poddaje się niebezpiecznym egzorcyzmom szamana, które mają ją uwolnić. Czy ten rytuał pomoże, czy raczej zaszkodzi?

Uzdrowiciel w tatuażach, stygmatyk i szeptuchy

Podróżujący po Ameryce uzdrowiciel w tatuażach wierzy, że potrafi przesyłać moc Ducha Świętego i uzdrowić chorego. Czy naprawdę ma cudowną moc, czy tylko wykorzystuje chorych i zdesperowanych. Na południu Włoch chłopiec będący w śpiączce cudownie powraca do zdrowia, po tym jak widzi w swoich snach ducha najsłynniejszego włoskiego świętego. Czy jego uzdrowienie było łaską z nieba, czy może istnieje na to jakieś medyczne wytłumaczenie? Na wsi w Polsce szeptucha używa boskiej energii, pogańskich rytuałów i chrześcijańskiej modlitwy, aby przepędzić demony. Czy te dziwne praktyki mogą pomóc w niektórych przypadkach?

Wizja w chmurach, cudowna relikwia i nieprzekupny święty

W Irlandii na oczach tysięcy widzów pojawia się w chmurach postać Dziewicy Maryi. Czy to przykład masowej histerii, czy też owo niesamowite nagranie dowodzi, że cuda istnieją? We Włoszech cudowna relikwia ma zapewniać ochronę milionom ludzi, którzy żyją w cieniu wulkanu. Czy to przesąd, czy może istnieje dowód na jej cudowną moc? W Polsce od 350 lat spoczywa w grobie idealnie zachowane ciało księdza. Czy zostało potajemnie zakonserwowane, czy może to znak od Boga?

Duchy Mayombe, legenda o siódmym synu i włoscy mistycy

W Mexico City mężczyzna cierpiący na raka zwraca się do księdza z Mayombe, który dokonuje „ceremonii wymiany życia” z udziałem zwierząt składanych w ofierze oraz duchów zmarłych. Czy ten rytuał zatrzyma raka, czy to tylko pobożne życzenie? W Irlandii Danny Gallagher, niezwykle rzadki przypadek „siódmego syna siódmego syna” uzdrowiciela, twierdzi, że posiada „lekarstwo” – cudowną zdolność do przesyłania energii i mocy Boga, dzięki której uzdrawia chorego. Czy moc Danny'ego naprawdę działa i czy jego sukcesy można naukowo wyjaśnić? A na tajemniczej włoskiej wyspie Ischia gromadzą się tysiące wiernych, by zobaczyć dwie zwyczajne kobiety, którym jakoby ukazuje się i przekazuje objawienia Matka Boska. Czy owe kobiety naprawdę mają dar jasnowidzenia, czy może tylko na chwilę zdobyły popularność?

Magia wudu, uzdrawiająca woda i płaczący posąg

W Nowym Orleanie kobieta opętana przez demony zgadza się wziąć udział w rytuale wudu. Czy czarna magia ją ocali, czy może wyrządzi więcej szkód niż pożytku? W indyjskim Tamilnadu wielotysięczne tłumy ciągną do starożytnej świątyni, w której bogini Sziwa jakoby obdarzyła wodę uzdrawiającą mocą. Czy badania naukowców ujawnią tajemniczy składnik tamtejszej wody? W szpitalu w argentyńskim Salto Grande posąg Matki Boskiej płacze krwawymi łzami na oczach zdumionych ludzi. Czy te łzy to prawdziwa krew i co się stanie, gdy posąg zostanie rozcięty i przebadany w laboratorium?

Wycieczka w zaświaty, brazylijskie czarownice i potęga tantry

Po wypadku w trakcie spływu kajakowego na prowincji w Chile amerykańska lekarka spędza pod wodą 15 minut. Po udanej reanimacji opowiada niesamowitą historię: w trakcie śmierci klinicznej odwiedziła niebo, widziała anioły i usłyszała przepowiednie dotyczące jej własnej przyszłości. Czy naprawdę przebywała w zaświatach, czy może była to tylko iluzja? Pewna Brazylijka twierdzi, że potrafi wyleczyć chorobę przy pomocy magii umbandy, ludowych leków i czarów. Czy te skomplikowane rytuały są wyłącznie teatralnymi sztuczkami, czy może naprawdę pomagają ludziom? Baba Dara Singh każdej niedzieli przyciąga do swej świątyni w indyjskim Dudu tysiące wiernych. Baba twierdzi, że dzięki starożytnym praktykom tantrycznym potrafi wprowadzić się w trans i cudownie przekazywać uzdrawiające moce bogini Kali.  Czy moce tantryczne istnieją naprawdę, czy może to zwykła legenda?

Francuski uzdrowiciel, walka z demonami i połykacze ognia

Francuski uzdrowiciel mieszkający w Meksyku twierdzi, że dzięki wstawiennictwu aniołów potrafi wyleczyć chorobę. Tylko dlaczego wyrzucono go z Francji i co mogłoby się okazać po poddaniu go badaniom lekarskim i tomografii mózgu? Egzorcysta zwany Bratem Carlosem utrzymuje, że w ciągu 25 lat pracy przepędził ponad 30 tysięcy demonów. Dla wielu ze swoich pacjentów jest cudotwórcą, który uchronił ich przed depresją i samobójstwem. Czy Carlos to szarlatan żerujący na naiwnych, czy może istnieje jakiś psychologiczny dowód na to, że egzorcyzmy rzeczywiście działają na niektórych ludzi? W indyjskim Radżastanie grupa mężczyzn okazuje oddanie swojemu guru, chodząc po gorącym żarze, a nawet połykając płonące węgielki. Jak wierzą, ich guru w 1536 r. dokonywał identycznych niezwykłych wyczynów i przekazał im swą moc. Czy to cuda, czy raczej teatr?

Uratowany przez anioły, opętanie po hindusku i krew Chrystusa

W 2006 roku Bruce Van Natta, który został przygnieciony przez ciężarówkę i znalazł się na skraju śmierci, doznał tzw. eksterioryzacji. Twierdzi, że opuścił swoje ciało i przyglądał mu się z góry w towarzystwie dwóch stojących nad nim aniołów. Jak Bruce'owi udało się przeżyć i czy jego wizję można wyjaśnić dzięki neurobiologii? Dla milionów Hindusów świątynia Baladżi w Radżastanie jest miejscem, w którym działają nadprzyrodzone moce. Wielu spośród wchodzących tam doświadcza „peszi” – rodzaju transu, który jakoby uzdrawia choroby. Czy to dowód na istnienie boskiej mocy, czy raczej objaw zaburzeń psychicznych? A w Argentynie tysiące ludzi przyciąga niewielka katedra, w której znajduje się hostia krwawiąca jakoby krwią Chrystusa. Czy te czerwone krople na opłatku to prawdziwa krew, czy tylko rozwijające się bakterie?